Gönen

Isparta’ya 25 km uzaklıkta olan ilçenin yüzölçümü 372 km², rakımı 1050 metredir. İlçe 1850 metre yükseklikteki Tınaz Tepe’nin hafif meyilli yamaçlarında bir yerleşim merkezidir. Gül toplama dönemlerinde Güneykent’e gelip, burada gül toplama faaliyetlerine katılıp kendi gül yağınızı üretebilirsiniz.

İlçe sınırları içindeki Gönen Höyük ve Senirce Höyük üzerinde Tunç Çağ (MÖ 3000-1200) yerleşimleri bulunmaktadır. Roma Döneminde, bugünkü Gönen İlçesi civarında kurulan Conana Kenti hakkında fazla bilgi yoktur.
1182 yılından önce Gönen, Keçiborlu ve havalisi Selçuklu egemenliğine girmiş, Isparta ve civarının 1204 yılında Anadolu Selçuklu Sultanı III. Kılıçarslan tarafından fethedilerek Türk hakimiyetine katılmasıyla bölgenin Selçuklu egemenliğine girişi tamamlanmıştır. 1301 yılında Hamitoğulları Beyliği hakimiyetine giren Gönen civarı, 1380 yılında Osmanlı egemenliğine girmiştir.

Modern Gönen İlçe Merkezi’nde bulunan Şehit Polis Mehmet Telli Parkı içerisinde, Konane kentinden getirilmiş Geç Roma İmparatorluk ve Bizans Dönemleri’ne ait mimari parçalar, mezar stelleri, yazıtlar ziyaretçilerini beklemektedir.

Halk arasında “Selçuklu Hamamı” olarak da anılmaktadır. Ortası kubbeli, enine sıcaklıklı ve çifte halvetli tip hamamlar grubuna girmektedir. Soyunmalık bölümünün kuzey dış cephe duvarında bir Roma İmparatorluk Dönemi mezar steli parçası süsleme öğesi devşirme malzeme olarak kullanılmıştır. Bölümlerinin üzeri kubbeli olup, fil gözü denilen deliklerle aydınlatma sağlanmıştır. Hamamın 14. yüzyılda Beylikler Dönemi’nde yapılmış olabileceği düşünülmektedir. Beylikler Dönemi özellikleri göstermesi açısından önem taşımaktadır.

1911 yılında İngilizler tarafından İzmir-Isparta güzergahı üzerinde yapılmıştır. Gümüşgün Köyü’ndeki bu tren istasyonu hem Burdur hem de Kuleönü yönüne giden trenlerin ayrılma noktasını oluşturmaktadır. İngilizler tarafından inşa edilen yapı batı mimarisi tarzında tasarlanmış ve proje olarak tüm ülke çapında inşa edilmişlerdir. İstasyon binası son dönem Osmanlı mimarisini yansıtması açısından önem taşımaktadır.

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist