Etnoğrafya Müzesi

PROF DR. TURAN YAZGAN ETNOĞRAFYA MÜZESİ

Prof. Dr. Turan YAZGAN etnografya müzesi Isparta belediyesi tarafından 2012 yılında başlanıp 2013 yılında tamamlanarak hizmete açılan Türkiye’ nin en büyük, hem yatay hem de dikey sergileme salonu olan tek etnografya Halı ve Kilim müzesidir.

Müze;  bünyesinde yatay ve dikey sergileme salonları, Isparta gül heykeli, seyir kulesi, açık otoparkı gibi fonksiyonları barındırmaktadır.

Müze; 10 katlı olup yaklaşık olarak 3,000 m2 alandan meydana gelmektedir. Seyir kulesinden Isparta’nın tamamının hem göz hem de teleskop ile izlenebilir konumdadır.

Müzede toplam 3100 adet Halı ve Kilim sergilenmektedir. Şu anda sergilenen Isparta Halısı, Konya Lâdik, Gördes, Şirvan, Milas, Kars ve Erzurum yörelerine ait Halılar ve İç Anadolu, Doğu Anadolu, Ege, Akdeniz bölgelerine ait büyük boy kilim, küçük boy kilim, seccade, heybe, çuval, çanta, kuşak, bulunmaktadır. Ayrıca Türk dünyasında kullanılmış geleneksel kıyafetler, eski ev aletleri, eski tarımsal aletler, Yörük çadırı, sedirlikler, eski ateşli silahlar, dokuma tezgâhları, gül imalatında kullanılan imbikler, toprak küpler vb. malzemelerden yaklaşık 2300 adet eser sergilenmektedir.

Adres : Merkez Gökçay Kavşağı, Isparta Merkez/Isparta

Isparta-Merkez-Etnografya-Müzesi

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist