Isparta Belediyesi ‘Mazluma Çatı’ oldu

  • haber-fotografi-isparta

Isparta Belediyesi ‘Mazluma Çatı’ oldu

 

Suriye’nin İdlib şehrinin güney kırsalında göç eden ailelerin yerleştirildiği kamplarda yaşayan insanlara yardım amacıyla Isparta’da İnsani Yardım Vakfı (İHH) öncülüğünde, Isparta Belediyesi ve 20 sivil toplum kuruluşunun ortaklaşa düzenlediği ‘Mazluma Çatı Olalım’ yardım tırları yola çıktı.

Isparta Belediyesi de 40 bin adetten oluşan 10 tırlık bimsblok yardımında bulundu. Güller Diyarının Gül Yüzlü Yardımsever insanlarından İdlib’e 1’i un, 10’u bims blok briket olmak üzere 11 tırlık yardım konvoyunun uğurlama törenine Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, İHH Isparta Temsilcisi Osman Akçil başta olmak üzere yardım ve destekte bulunan 20 sivil toplum kuruluşunun başkan ve temsilcileri katıldı.

Modernevler Mahallesi Pazaryerinde düzenlenen uğurlama töreninde ilk konuşmayı İHH Isparta Temsilcisi Osman Akçil yaptı. Akçil konuşmasında; “Yolumuz iyilik olsun’, ‘İyilik yap iyilik bul’ sloganıyla başlatmış olduğumuz yardım kampanyası çerçevesinde İdlib'deki mazlum kardeşlerimize sıcak bir yuva, güvenli bir çatı olmak için başta Belediyemiz olmak üzere sivil toplum kuruluşlarımızın yardım ve destekleriyle bugün 10 tır bims blok briket ve 1 tır un olmak üzere toplam 11 tır yardım malzemesini İdlibli kardeşlerimize ulaştırılmak üzere Hatay’a gönderiyoruz. Önümüzdeki hafta da 10 tır daha bims blok briket göndereceğiz. Bu bims blok briketlerle İdlibli kardeşlerimiz için 85 briket ev yapılacak ve onlar bu evlere yerleşerek yaşamlarını biraz olsun daha iyi şartlarda sürdürebileceklerdir. Yardım tırlarımızı göndermemizde bizlere destek veren başta Belediyemiz ve Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Başdeğirmen olmak üzere Sayın Valimize ve katkı sunan 20 sivil toplum kuruluşumuza çok teşekkür ediyor, Allah razı olsun diyorum” dedi.

Ispartalının her zaman yardımsever olduğuna vurgu yapan Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen de, “Isparta her zaman mazlumun yanında olmuş bir şehirdir. Bugün burada mazlumlara yardım etmek için toplandık. Dünya’da, ülkemizde felaketler, afetler yaşanıyor. Bilindiği gibi, geçtiğimiz 24 Ocak’ta Elazığ ve Malatya illerimizde deprem afeti yaşandı. Depremde mağdur olan vatandaşlarımıza hep beraber elimizden ne geliyorsa, her türlü imkanımızla yardımcı olduk. Şimdi ise sınırlarımızın dışına elimizi uzatıyoruz. Ülkemiz uzun zamandır yardım ediyor. Mazlum insanlar varken, bizim gibi asil bir millet, asil ruhlu insanlar sessiz kalamıyor, kalamayız da. Bugün 10 tır briketi gönderiyoruz. Bu briket Ispartalının malı. Isparta’nın topraklarından üretilmiş bir ürün. Isparta Belediyesinin imkanlarıyla o tırlara yüklenmiş bir ürün. En küçüğünden, en büyüğüne Isparta’da hakkı olan herkesin bu işin içerisinde desteği var. Bugün ülkemizde 6 milyonun üzerinde mülteci yaşıyor. Hepsine de çok iyi bir şekilde bakıp, onlarla ilgileniyoruz. Ancak daha fazla da gelmesine de tahammülümüz olmadığını Sayın Cumhurbaşkanımız da açıklıyor. Ne yapmamız lazım. Kendi topraklarında, kendi sınırlarında tutabilmek için onlara altyapı hazırlayabilmemiz lazım. Yardım eden tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Türk Milleti ve dolayısıyla Isparta halkı her zaman mazlum ve mağdur milletlerin yanında olmuştur. Bunun güzel bir örneğini daha yaşıyoruz. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde bu mazlum halkların yanında durmaya devam edeceğiz. İnşallah bu acılar son bulur ve Suriye istikrarına kavuşur, oradaki acılar sona erer. Ben bu vesileyle başta bu organizasyonda lokomotif vazifesi gören Isparta İHH’ya ve yine şimdiye kadar hiç yalnız bırakmayan tüm değerli Isparta halkımıza güzel katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu ihtiyaçlar devam ettiği müddetçe bu yardımlar da devam edecektir” şeklinde konuştu.

Törende son konuşmayı Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu yaptı. Seymenoğlu da konuşmasında; “Dünya’da milyonlarca yardıma muhtaç insan var. Bizler onlara yardım ulaştırdıkça onların hayır dualarını alıyoruz. Bu bizler için mutluluk verici bir durumdur. Zira, hayır yapmak insanı mutlu eder. Huzurlu kılar. Bugün de burada İdlib’e briket ev yapılmak üzere 10 tır bims blok ve 1 tır un gönderiyoruz. Isparta’nın hayırseverleri var. Biz bunların gönderilmesine sadece aracı oluyoruz. Onlardan Allah razı olsun.

Isparta İHH’da bu yardım işlerine öncülük ediyor. Ben, başta Isparta İHH olmak üzere Belediye Başkanlığımızı ve bu yardım kampanyasına destek veren tüm sivil toplum kuruluşlarımızı kutluyorum ve onlara teşekkür ediyorum. Güzel bir proje, güzel bir düşünce. Aklımıza hep çadırlar, konteynerler gelir ancak böyle basit bir dokunuşla briketle belki biraz daha o anki ihtiyaçları daha iyi karşılayabilecek, kış şartlarında oradaki insanı mutlu edecek bir dokunuş. Isparta Belediye Başkanımıza, başkanlıkta çalışan tüm emeği geçen arkadaşlarımıza, İHH temsilciliğine ona gönül veren sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ediyorum” görüşlerinde bulundu.

Konuşmaların ardından dua edildi ve 10’u bims blok briket, 1’i un yüklü olmak üzere toplam 11 tır yardım malzemesi Isparta’dan İdlib’e doğru yola çıktı. Törene katılan Vali Ömer Seymenoğlu ve Belediye Başkanı Şükrü Başdeğrimen ile diğer protokol üyeleri tırları uğurladılar.

Son 15 Haber

Haber Tarih
Bu çalışma Isparta’ya çok yakışacak27.03.2020
111 Caddede deforme olan şerit iki saatte asfaltlandı27.03.2020
Yıllardır kapalı kalan çadırlar bakımdan geçirildi27.03.2020
Isparta Belediyesi şehirde girilmedik alan, dezenfekte edilmedik nokta bırakmıyor27.03.2020
ISMEK maske ve tulum üretimi yapıyor27.03.2020
Başkan Başdeğirmen, Korona Virüse karşı atılan adımları, yapılan çalışmaları açıkladı27.03.2020
Isparta Belediyesi gece-gündüz demeden en iyi hizmeti vermek için çalışıyor.26.03.2020
“Büyüklerimize sevgi ve saygı içerisinde davranılması gerektiğini düşünüyorum” 26.03.2020
Başkan Başdeğirmen: “Büyük özveriyle çalışan personelime teşekkür ediyorum”25.03.2020
Isparta Belediyesinden sağlık çalışanları ve karantinadaki umrecilere hediye seti25.03.2020
Isparta’da sağlık çalışanları toplu taşımadan ücretsiz faydalanacak24.03.2020
155 dönümlük yeni alanda 7 km’lik yeni yollar açılıyor24.03.2020
Isparta Belediyesi sağlık merkezleri ve noterlerde dezenfekte çalışması yaptı24.03.2020
Isparta Belediyesinden dezenfekte çalışmalarında dur durak yok23.03.2020
Isparta Belediyesinden hafta sonu Korona Virüs mesaisi23.03.2020
© 2020 Isparta Belediyesi
Isparta Belediyesi Hizmet Binası
Mimar Sinan Caddesi No:1
0246 211 6000