ITKM Protokolü İmzalandı

  • haber-fotografi-isparta

Isparta’da yapımı yılan hikayesine dönen ve 22 yıldır tamamlanamayan Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi (ITKM) için önemli adım atıldı. Isparta Belediyesi ile TMSF arasında bugün imzalanan protokolle inşaat ocak ayında başlayacak ve inşaatın ilk etabı temmuz ayında sona erecek.
 
Isparta’nın 22 yıllık geçmişine damga vuran ve şehrin ortasında adeta bir ‘enkaz’ gibi kalan Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi (ITKM) için yıllar sonra nihayet önemli bir adım atıldı. Yıllardır sürüncemede bırakıldığı için tamamlanamayan ve Isparta halkının da adeta ‘illallah’ çektiği inşaatın tamamlanması için Isparta Belediyesi ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) arasında törenle protokol imzalandı.
 

ITKM yerleşkesinde gerçekleştirilen protokol imza törenine; Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal ve ekibi, Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Tutar, Isparta Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural, AK Parti İl Başkanı Osman Zabun, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Ömer Parlak, AK Parti Belediye Meclis Üyeleri, Mahalle Muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Protokol imza töreninde konuşan Başkan Başdeğirmen, “Artık geçmiş geçmişte kaldı. Yarınlara, geleceğe bakmak lazım. Sizlerle çok güzel bir protokol töreni için bir aradayız” sözleriyle başladığı konuşmasında “Uzun yıllardır şehrimizde problem olan bir şekilde bitirilmesi gerektiği halde bitirilemeyen, şehrin göbeğindeki bu güzel değerimizi tamamlamak için, bitirmek için protokol hazırlığımızı tamamladık” dedi.

Başkan Başdeğirmen, “TMSF Başkanımıza ve değerli arkadaşlarımıza bizlere gösterdikleri yakın ilgi ve alakadan dolayı sonsuz teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Bu içerisinde bulunduğumuz bina, bugüne kadar ülkemizin ve şehrimizin ekonomisine çok güzel katkılar sağlayabilecek bir bina idi. Ancak; uzun süreçten bu yana maalesef şehrin hizmetine açılamadı. Şundan oldu, bundan oldu demek için karşınızda değiliz. Bundan sonra ne yapacağız, şehrimize bu değeri nasıl kazandıracağız bunu anlatmak için buradayız” ifadelerini kullandı.

ITKM binası içerindeki Pazar Camisinin açılış sürecini de anlatan Başkan Başdeğirmen, “İlk etapta TMSF Başkanımızın Isparta’ya gelmesiyle konunun hızlı bir şekilde bu süreci ele aldık. ‘Camimizin hızla açılmasını istiyoruz’ dedik. Yıllarca halk pazarına hizmet eden camimiz 22 yıl önce yıkılmıştı. TMSF Başkanımız geldiğinde içerisinin çok kötü olduğunu gördü. Hemen ilk adımlar atıldı. 1 hafta sonra halısı geldi. Ekip girdi, Mayıs ayı başında başlayan çalışmadan sonra 31 Mayıs’ta Kadir Gecesi’nde teravih namazını kılmak nasip oldu.

Tabiî ki bundan sonrası çok daha önemli. Buraya 2’nci kez geliyor TMSF Başkanımız. Isparta’ya karşı özel bir ilgileri var. Teşekkür ediyoruz” dedi.

20 yılı aşkın süredir tartışmaların odağında olan ITKM binasının kentte ilginç esprilere de sahne olduğunu anlatan Başdeğirmen, “Isparta’da esprilere neden oldu bu bina. Gelin arabalarının arkasına “Aşkımız ITKM İnşaatı gibi hiç bitmesin” yazıları yazıldı. Her televizyonu açtığında, burayla alakalı olumsuz tartışmaları izledi halkımız. Bugünden itibaren geçmişle alakalı bir şey konuşmayacağız. Geleceğe bakacağız. Geleceği konuşacağız.

20 yıl önce Isparta’ya gelen bir misafirimiz, bizimle karşılaştığında şehrin göbeğinde kocaman bir inşaat vardı ne oldu diye soruyorlardı. Bu mesele Isparta sınırlarını aşmış bir mesele olmuştu” ifadelerini kullandı.

ITKM inşaatının tamamlanması için hazırlanan protokolü eleştiren ve Belediye Meclisinde red oyu veren muhalefete de tepki gösteren Başkan Başdeğirmen, “Heyecanımız, isteğimiz bize yeter. Bizim sözlerimiz vardı. Siyasi görevlere gelmeden önce, neler yapacağımızı anlatarak geldik. En önemli konumuz da ITKM binasıydı. Biz bu imzayı atacağız dediğimiz zaman ihanet ediyorsunuz Isparta’ya diyenler oldu. Soruyorum size, burayı bitirmek bir ihanet midir, yoksa memleket sevdası mıdır? Bunun cevabını da burası açılırken vermiş olacağız. Bu açılışa o arkadaşlarımızı da davet etmek istiyorum” diye konuştu.

Yaşanan kaybın sadece Isparta’nın kaybı olmadığına da dikkat çeken Başdeğirmen, “Bu sadece bizim Isparta’mızın bir kaybı değil. Burada büyük bir milli servet kaybımız vardır. Bu hepimizin serveti. Yapmak istediğimiz iş ortadadır. Devletimizin atadığı güçlü bir ekibiyle muhatabız. Geçmişteki hiçbir şey bizimle alakalı değildir.  TMSF yetkililerinin üstlendiği bu görev devletimizin üzerine aldığı bir görevdir” dedi.

Muhalefetin “TMSF Devlet Değildir” sözlerini de hatırlatan Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, “Şunu söylediler; TMSF devlet değildir. Peki nedir? Türkiye’de 900 tane problemli işi çözmek için atanan yönetim. Kendi halinde dernek kurarak mı kurtaracak. TMSF nedir? Devletimiz tarafından kurulmuş bir fondur. Muhatap olarak TMSF’yi almayacağız da kimi alacağız. Bizler ne yapılacağını bilen insanlarız. Bizler bu koltuklara yan gelip keyif yapmak için gelmedik. Vardır zorlukları, emekleri.  Memleketimizle alakalı her konuyu yerine getirmek için çabalıyoruz, çabalayacağız” şeklinde konuştu.

Sürecin bu kadar hızlı ve sağlıklı yürümesinde AK Parti milletvekilleri ve İl Başkanı Osman Zabun’un büyük katkıları olduğunu kaydeden ve teşekkür eden Başdeğirmen, “Çok konuşmaya gerek yok aslında. Bu güzel çalışma beni çok heyecanlandırdı. Buranın açılışını yapmayı yüce Rabbim bize nasip etsin.  Burada sadece bir belediye başkanı olarak, meclis üyeleri olarak bu konuma gelmedik. Burada Milletvekillerimiz, teşkilatımız. TBMM Başkanvekili Sayın Süreyya Sadi Bilgiç, YSK üyesi Sayın Recep Özel, Milli Savunma Komisyonu Üyesi Sayın Mehmet Uğur Gökgöz, İl Başkanımız Sayın Osman Zabun ve teşkilatı. Bizi hep destekleyen, önümüzü açan kişiler. Burada hiçbir başarı, hiçbir güzellik tek başına bir kişinin değil.  Memleketine gönülden bağlı olan siz dostlarımızla yürüyoruz” dedi.

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal da yaptığı konuşmada Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in önemli bir irade ortaya koyduğunu kaydetti. Gülal, “Bu benim Isparta’ya ikinci gelişim. Bundan sonra arada bir sizlerle birlikte olacağım. 3 yıldır TMSF başkanıyım. 3 yıldır da bizim gündemimizde burası. Burada bir milli servet var. Dolayısıyla bu sadece Isparta’nın değil, ülkenin ziyanı. Buradaki yapının tamamlanması noktasında bir irade ortaya koyduk. 6 ay evveldi ilk bu konuyu istişare ettik. Dedik ki biz burayı tamamlarız. Bizi güçlendiren sayın başkanın kararlılığı oldu. İlk andan itibaren önemli bir irade ortaya koydu” ifadelerini kullandı.

Gülal, ITKM inşaatının tamamlanmasının ardından kent istihdamına da önemli katkılar sağlayacağını kaydederek, “Isparta bununla birlikte önemli bir değer kazanacak. Yaklaşık bin 500 iki bin istihdam sağlayacağız. TMSF olarak yaklaşık 830 şirkete vaziyet ediyoruz” bilgisini verdi.

ITKM inşaatına karşı ilgilerini de anlatan ve FETÖ kazanacak iddialarına cevap veren Gülal, “Burayla ilgimiz 2 şekilde. Birincisi Bank Asya sebebiyle. Bank Asya’nın burada 114 dükkanı var. Bu dükkanların tamamlanması noktasında bir irade ortaya koyuyoruz. İkincisi Kadıahmetoğulları halen TMSF tarafından yönetilen bir firma. Zaman zaman taşlandık. Taşlanmayı göze alamazsanız taçlanamazsınız.

Biz burayı tamamlayacağız. Açılışını yapmak inşallah bize nasip olur. Burada yapılan hiçbir şeyin FETÖ şirketine kalması mümkün değil. Çünkü bu şirket, Bank Asya’nın en büyük kredi borçlusudur. 2 milyar TL’ye yakın borcu var. Burada bir katma değer oluşacaksa ki oluşacak. Biz Bank Asya’nın alacağını tahsil noktasında bir değer ortaya koymuş olacağız. Burada yapılan hizmet FETÖ’ye hizmettir eleştirisi en başta TMSF’ye haksızlıktır. TMSF bu ülkede FETÖ ile etkin mücadele eden kurumlardan bir tanesidir. Burada yapılan hiçbir şey ne FETÖ’ye gider, ne Kadıahmetoğullarına kalır” dedi.

ITKM’nin milli servet olduğu vurgusunu yineleyen Gülal, “Bu noktadan baktığımızda burayı tamamlamak en başta hakka hizmettir. Devamında da halka hizmettir. Bu Milli servetin ekonomiye kazandırılması gerekir. Burada inşallah önümüzdeki dönemde bu canlılığı göreceğiz.  Buraya Ocak başında başlayalım diye düşündük. Biz hazırız. Hava şartları. Temmuz sonu itibariyle ilk etabı tamamlayacağız. Bizim kararlı olmamızı sağlayan sayın başkanın duruşudur. Hepimize hayırlı olsun. Ocak başı itibariyle burada çalışmaya başlayacağız. Tamamlanması için önümüzde 24 aylık bir süreç var” diye konuştu.

Törende yapılan konuşmaların ardından Isparta Belediyesi ile TMSF arasında ITKM inşaatının bitirilmesine yönelik protokol imzalandı. Protokole Isparta Belediyesi adına imzayı Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen atarken, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) adına ise Başkan Muhiddin Gülal imza koydu.

Son 15 Haber

Haber Tarih
Isparta modern Evlendirme Memurluğu Nikah Salonuna kavuştu14.02.2020
Isparta Belediyesi Yeni Logosunu Arıyor13.02.2020
Isparta Belediyesi ‘Mazluma Çatı’ oldu12.02.2020
Başkan Başdeğirmen: “Kadınlarımızın ürettiklerini satmalarını sağlayacağız”12.02.2020
Isparta Belediyesinde görev değişiklikleri10.02.2020
Muhtarlardan, Başkan Başdeğirmen’e Hizmet Teşekkürü8.02.2020
Belediye Ekipleri Kar ve Buzlanmaya Karşı 24 Saat Çalışıyor8.02.2020
İçli: “Başkanımız Çalışmalarını Egellileri de İçine Alarak Yapmış”6.02.2020
Isparta Belediyesi Şehir Tiyatrosu3.02.2020
Belediyecilik AK Parti siyasetinin kalbidir3.02.2020
3.02.2020
EMITT’te Isparta Rüzgârı31.01.2020
Karayolları Kavşağına Neşter30.01.2020
Isparta Belediyespor Milli Haltercisi Fatma Gül Çevik altınla ödüllendirildi29.01.2020
Küçücük Yüreğiyle Duygulandıran Destek29.01.2020
© 2020 Isparta Belediyesi
Isparta Belediyesi Hizmet Binası
Mimar Sinan Caddesi No:1
0246 211 6000