Isparta Belediyesinden anne-babalara ‘Çocuklar Sınırlara Neden İhtiyaç Duyar?’ semineri verildi

  • haber-fotografi-isparta

Isparta Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Aile ve Psikolojik Danışma Merkezi tarafından ailelere yönelik verilen eğitimlerin ikincisi olan ‘Çocuklar Sınırlara Neden İhtiyaç Duyar?’ konulu semineri Öğretmenevi Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Isparta Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Aile ve Psikolojik Danışma Merkezi Psikoloğu Havva Deniz tarafından verilen eğitimde anne-baba ile çocuk arasında konulması gereken kurallar, sınırlar hakkında bilgiler verildi.

Seminere Isparta Belediye Başkan Yardımcısı Fahreddin Gözgün, Belediye Sağlık İşleri Müdürü Ender Güven, anne ve babalar katıldı.

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in öncülüğünde başlattıkları seminerlerin ikincisini düzenlendiklerini belirten Isparta Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Aile ve Psikolojik Danışma Merkezi Psikoloğu Havva Deniz, seminerde anne-baba ve çocuk ilişkilerine ilişkin katılımcılara bilgiler verdi.

Seminerde sınır koymanın amaçlarından, çocuğa ne zaman sınır konması gerektiği hususlarında bilgiler veren Isparta Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Aile ve Psikolojik Danışma Merkezi Psikoloğu Havva Deniz, “Sınır koymanın amaçları, çocuğun kendini kontrol etmesini, karar vermesini, kendi davranışlarının sorumluluğunu almasını sağlamaktır. Yine sınır koyarak hareket alanını somutlaştırmak, iç denetim becerisi geliştirmek, ailede, okulda ve sosyal çevredeki kurallara uyum becerisini geliştirmektir” dedi.

Çocuğa konulan sınırların her yaş için yeniden ayarlanması gerektiğine işaret eden Deniz, “Sınırlar esnek ama gevşek olmayan, belirli ama tartışılamaz olmayan, tutarlı ama gerektiğinde değişebilir, zorlayacak ama incitmeyecek ve örselemeyecek nitelikte olmalıdır” görüşlerinde bulundu.

Isparta Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Aile ve Psikolojik Danışma Merkezi Psikoloğu Havva Deniz sınır koyarken dikkat edilmesi gereken hususlar ile ilgili de “Çocuğu tanımak ve kabul etmek, çocuğun kişiliğine değil davranışlarına odaklanmak, çabayı ve gelişmeyi fark etmek, kazan-kazan iletişimi kurmak, seçimlerinin doğal, mantıklı sonuçlarına katlanmak, sorumluluk vermek, kararlı ve tutarlı olmak, çocuklara sınırların nedenlerini açıklamak, çocuğa neleri yapamayacağı açıklanırken buna karşılık neleri yapabileceği de belirtilmelidir” ifadelerinde bulundu.

Çocuğunuza bir kuralı ihlal ettiğinde, sonucunun ne olacağını önceden net bir şekilde bildirmeyi unutmayın’ tavsiyesinde bulunan Deniz, ailelere kurallara uyulmadığı zaman da,  hemen tepki göstermek yerine nedenlerini düşünmeyi, öncelikle çocuğun anlatacaklarının dinlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Son 15 Haber

Haber Tarih
Başdeğirmen: “Bu yıl hep beraber coşkuyla şampiyonluğu yaşayacağız26.02.2020
HOCALI KATLİAMININ 28. YIL DÖNÜMÜ MESAJI26.02.2020
ISPARTA BELEDİYE BAŞKANI SAYIN ŞÜKRÜ BAŞDEĞİRMEN’İN REGAİB KANDİLİ VE ÜÇ AYLAR MESAJI26.02.2020
Eğitim Sevdalısı Başkan, Minik Utku’nun dileğini gerçekleştirdi 26.02.2020
Başdeğirmen: Devlete vergi borcu olmayan bir belediyeyiz26.02.2020
Yıldırım: “Başkan, hem hizmet, hem gönüllere dokunacak işler yapacak”25.02.2020
Cadde ve sokak otoparklarında sabah başlangıç saati 09.00’a alındı24.02.2020
“Isparta Belediyesi itfaiyesi olarak bölgede iyi bir altyapıya sahibiz”24.02.2020
Atatürk Halk Koşusuna müracaatlar Isparta Belediyesine yapılabilecek19.02.2020
Fuarda her gün en az 6 bin çocuk kitapla buluşacak 19.02.2020
Ispartalı iş insanlarından Başkan Başdeğirmen’e övgü dolu sözler18.02.2020
Isparta Belediyesi Yeni Logosunu Arıyor17.02.2020
Evlilik Festivali renkli görüntülere sahne oldu17.02.2020
Isparta modern Evlendirme Memurluğu Nikah Salonuna kavuştu14.02.2020
Isparta Belediyesi ‘Mazluma Çatı’ oldu12.02.2020
© 2020 Isparta Belediyesi
Isparta Belediyesi Hizmet Binası
Mimar Sinan Caddesi No:1
0246 211 6000