Ülkemizi dünyaya tanıtmak için çalışıyoruz

  • haber-fotografi-isparta

Isparta Belediyesi 2. Ulusal Gül, Kozmetik Ürünleri Fuarı ve 5.Dünya Güzel Koku Günü programı sona erdi. 12-16 Haziran tarihleri arasında Gökkubbe Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen fuar etkinlikleri kapsamında koku atölyesi çalışmaları, konserler, güzellik, ses, fotoğraf ve spor yarışmaları gerçekleştirildi.

5 gün süren etkinliklerin kapanışı 16 Haziran 2019 Pazar günü dünyaca ünlü Koku Uzmanı Bihter Türkan Ergül ile gerçekleştirilen Koku Atölyesi çalışmaları sonrasında 100’lerce parfüm arasından yapılan değerlendirme sonucu dereceye girenlere ödüllerinin takdimi ile firmalara katılımlarından dolayı dağıtılan belgelerin sunumuyla son buldu.

Gökkubbe Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen belge takdim törenine eşi Şadiye Başdeğirmen ile birlikte katılan Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, “Şehrimizdeki bu güzellikleri duyurmak için emek veren ve ekonomimize katkı sunan, istihdam sağlayan döviz getiren bu güzel yatırımcılarımızın hepsine çok teşekkür ediyorum. Hem turizm hem sanayi açısından vermiş olduğunuz katkılar bizim için çok önemli. Bundan sonraki yıllarda çok daha farklı, gelişmiş ürünlerle, bu yıl buraya sunduğunuz ürünlerin dışında yeni ürünlerle de sizleri burada görmek istiyoruz.

Isparta’nın öncelikle Türkiye’de bilinirliliğini arttırabilmek, öneminin ne olduğunu anlatabilmek ve bizim gülle yapmış olduğumuz sanayinin buradan nasıl bir şekilde dışarıya açıldığını gösterebilmek, lavanta ve diğer ıtri bitkilerle yapmış olduğumuz sanayinin Isparta’nın dışına nasıl çıktığını anlatabilmek sizlerin sayesinde olabilmektedir. Sizlerin vermiş olduğu emekler çok önemli. Bizlerde yapmış olduğunuz bu çalışmalara belediye olarak katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bizler sizlere destek vererek ülkemizi dünyaya tanıtmak için çalışıyoruz. Sizlere çok teşekkür ediyorum, bu çalışmaları yeni senede çok daha iyi bir şekilde geliştirmiş olarak buluşmak dileğinde bulunuyorum” dedi.

Programda Koku Kültürü Derneği, 25 Haziran Dünya Güzel Koku Günü’nü dolayısıyla fuar boyunca her gün düzenlenen koku atölyelerinde vatandaşlar tarafından hazırlanan parfümlerin değerlendirilmesi sonucu dereceye girenlerin açıklanmasıyla devam etti. Dünyaca ünlü Koku Uzmanı Bihter Türkan Ergül ve Koku Kültür Derneği gözetiminde yapılan değerlendirme sonrasında Özge İnci Yılmaz birinci, Seher Saplıoğlu ikinci ve Ayşen Nur Yaman üçüncülüğü elde etti.  

Koku Kültür Derneği Başkanı Deniz Çelik ve Dünyaca ünlü Koku Uzmanı Bihter Türkan Ergül düzenlenen koku atölyeleri çalışmaları ve 2. Ulusal Gül, Kozmetik Ürünleri Fuarını değerlendirdi. Koku Kültür Derneği Başkanı Deniz Çelik, “Aynı zamanda 5. Dünya Güzel Koku Gününü de kutlamak amacıyla buradayız. Dernek olarak dört seneden buyana bu etkinliği yapıyoruz. Bu yıl buradaki organizasyon ile birlikte hareket ediyoruz. Isparta halkı parfüme ilgi göstermeye başladı. Vatandaşların kozmetik ilgisi de arttı. Burada bulunmamızın asıl sebeplerinden birisi gül ve gülyağıdır. Isparta gülü dünyanın en önemli çiçeğidir. Isparta gülü kozmetik sektörünün öncüsüdür. Gülün değerini daha iyi anlatabilmek, dünyaya daha iyi tanıtabilmek amacıyla buradayız” şeklinde konuştu.

5.Dünya Güzel Koku Gününü, Isparta’da düzenlenen fuar ile birlikte kutladıklarını söyleyen Koku Uzmanı Bihter Türkan Ergül de, koku atölyesi çalışmaları hakkında bilgiler aktardı. Ergül, “Burada parfümün akordunu öğreniyoruz. Yani dışarıdan alınan parfümün sıfırdan başlayış hikayesini anlatıyoruz” dedi. Oda ve diğer parfüm çeşitleri arasındaki farkı anlattıklarını belirten Ergül, “Vatandaşlarımız parfüm seçerken nelere dikkat etmeleri gerekiyor, püf noktalarından haberdar ediyoruz. Hem eğitimlerle bilinçlendirmek, hem de kendi parfümlerini kendilerinin tasarlayabileceği bir eğitim verdik. Vatandaşlarımızı bu serüvenden haberdar edebilmek adına tasarlatıyoruz. Oldukça büyük bir ilgi oldu. Tasarlanan kokulardan çok başarılı notalar ve akortlar çıktı. Herkes kendi tasarladığı parfüme kendi ismini veya istediği bir ismi verebiliyor. Gelecek yıllarda çok daha geniş kitlelere ulaşıp anlatabileceğiz” görüşlerinde bulundu. 

Dereceye girenlere ve fuara katılanlara katılımcı ve başarı belgeleri 2. Ulusal Gül, Kozmetik Ürünleri Fuarını da gezen Isparta Milletvekili Aylin Cesur, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen ve protokol üyelerince takdim edildi.

Son 15 Haber

Haber Tarih
Başdeğirmen: “Bu yıl hep beraber coşkuyla şampiyonluğu yaşayacağız26.02.2020
HOCALI KATLİAMININ 28. YIL DÖNÜMÜ MESAJI26.02.2020
ISPARTA BELEDİYE BAŞKANI SAYIN ŞÜKRÜ BAŞDEĞİRMEN’İN REGAİB KANDİLİ VE ÜÇ AYLAR MESAJI26.02.2020
Eğitim Sevdalısı Başkan, Minik Utku’nun dileğini gerçekleştirdi 26.02.2020
Başdeğirmen: Devlete vergi borcu olmayan bir belediyeyiz26.02.2020
Yıldırım: “Başkan, hem hizmet, hem gönüllere dokunacak işler yapacak”25.02.2020
Cadde ve sokak otoparklarında sabah başlangıç saati 09.00’a alındı24.02.2020
“Isparta Belediyesi itfaiyesi olarak bölgede iyi bir altyapıya sahibiz”24.02.2020
Atatürk Halk Koşusuna müracaatlar Isparta Belediyesine yapılabilecek19.02.2020
Fuarda her gün en az 6 bin çocuk kitapla buluşacak 19.02.2020
Ispartalı iş insanlarından Başkan Başdeğirmen’e övgü dolu sözler18.02.2020
Isparta Belediyesi Yeni Logosunu Arıyor17.02.2020
Evlilik Festivali renkli görüntülere sahne oldu17.02.2020
Isparta modern Evlendirme Memurluğu Nikah Salonuna kavuştu14.02.2020
Isparta Belediyesi ‘Mazluma Çatı’ oldu12.02.2020
© 2020 Isparta Belediyesi
Isparta Belediyesi Hizmet Binası
Mimar Sinan Caddesi No:1
0246 211 6000