‘Öğretmenlerimizi itibarda yüceltmemiz, yükseltmemiz gerekiyor’

  • haber-fotografi-isparta

Isparta Belediyesi, Türk Eğitim-Sen ve Oğuzata Eğitim ve Kültür Derneği işbirliği ile düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliği Tempo Park’ta gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Günaydın, “Öğretmenlerimizin saygınlığının zirvede olması lazım. Öğretmenlik mesleğinin ne kadar büyük, anlamlı olduğu ortadadır. Öğretmenlerimizi itibarda yüceltmemiz, yükseltmemiz gerekiyor’ derken Türk Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Şahindoğan da “Öğretmene önem vermek ülkeye önem vermektir. Bizleri önemseyen ve bu anlamlı toplantıyla hayata geçiren Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Günaydın’a genel merkezimiz adına teşekkür ediyorum. Sayın Başkan gibi bakan, değer veren insanlarla itibar kazanacağımıza inanıyorum. Bu gurur tablosunda bulunmaktan mutluluk duyuyorum” görüşlerinde bulundu.

 

Isparta Belediyesi, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim-Sen ve Oğuzata Eğitim ve Kültür Derneği, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla ortak bir program düzenledi. Öğretmen ve ailelerinin katıldığı programa Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın’da ailesi ile birlikte katıldı. Programa ayrıca Türk Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Yaşar Şahindoğan ve Selahattin Dolğun da yer alırken, öğretmenlere kırmızı karanfil ve çeşitli hediyeler takdim edildi. Davetlilere Isparta usulü yemek ikramında bulunulurken, yemek sonrasında program İlhan Şeşen ve Vedat Sakman konseriyle devam etti.

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Isparta Şube Başkanı Ali Balaban yaptığı konuşmada, öğretmenlik mesleğinin en önemli probleminin itibar meselesi olduğunu belirtirken, “Kafasında geçim derdi olan öğretmenlerle mi dünya yarışında ipi göğüsleyeceğiz?” dedi. Kafa atılan, sopayla dövülen, gözünde yumruk iziyle derslere giren öğretmenleri bakanlığın ne zaman göreceğini, ne zaman duyacağını soran Balaban, “Öğretmene yönelik şiddeti önlemek için tedbirler ne zaman alınacak” ifadesinde bulundu.

Andımız meselesine de değinen Türk Eğitim-Sen Isparta Şube Başkanı Ali Balaban, “Andımızdan rahatsız olan, Türkiye Cumhuriyetinin kurucu değerlerine karşı kin ve husumetle bakanlar ülkemizin geleceğini imar edemezler. Bizler var oldukça Türklük var olacak, Türkiye Cumhuriyeti var olacaktır. Varlığımız Türk varlığına emanet olsun. Ne Mutlu Türk’üm Diyene” görüşlerinde bulundu.

Öğretmenin itibarının kendilerinin öncelikli meselesi olduğuna değinen Türk Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaşar Şahindoğan da, “İtibarlı bir öğretmenlik istiyoruz” dedi. Şahindoğan, “Siyasetçi, bürokratın itip kaktığı, küçümsediği, velinin hatta öğrencinin şiddet uyguladığı bir meslek mensubu olmak istemiyoruz. Eski itibarlı günlerimize kavuşmak istiyoruz. Türk Eğitim-Sen olarak bunu öncelikli görüyoruz. Çok meselemiz var ama öncelik itibar meselesidir. Siyasetçiler, bürokratlar fırsat buldukça mesleğimizi aşağılıyorlar. Atanmayı bekleyen öğretmenleri buğday bekleyen güvercine benzetenler çıktı bu ülkede. Öğretmene önem vermek ülkeye önem vermektir. Bizleri önemseyen ve bu anlamlı toplantıyla hayata geçiren Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Günaydın’a genel merkezimiz adına teşekkür ediyorum. Sayın Başkan gibi bakan, değer veren insanlarla itibar kazanacağımıza inanıyorum. Bu gurur tablosunda bulunmaktan mutluluk duyuyorum” görüşlerinde bulundu.

Öğretmenlik Meslek Kanunu istediklerini belirten Türk Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaşar Şahindoğan, “Bunun mücadelesini yaptık ve takip ediyoruz” ifadesinde bulundu. 

Kendisi için öğretmen denilince akan suların durduğunu söyleyen Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın da, “Öğretmenlerimizin saygınlığının zirvede olması lazım. Öğretmenlik mesleğinin ne kadar büyük, anlamlı olduğu ortadadır” dedi. Eğitime önem veren ülkelerin bugün her alanda en ön sıralarda olduğuna değinen Başkan Günaydın, başka ülkelerin en önemli harcamalarını eğitimin oluşturduğuna dikkat çekti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün her zaman ilim, irfan ve bilim dediğini ve eğitime önem verdiğini hatırlatan Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, “Öğretmenlerimizi itibarda yüceltmemiz, yükseltmemiz gerekiyor. Ben istiyorum ki, eğitime şu anki verdiğimiz değerin on katını verelim” görüşlerinde bulundu.

Eğitim sisteminin her yıl değiştirilmesini ve öğretmenin itibarsızlaştırılmasını eleştiren Günaydın, 200’ün üzerinde üniversite bulunduğunu, bir 200 üniversite daha kurulabileceğini ancak eğitim kalitesinin de mutlaka arttırılması gerektiğine değindi. Milli şuura sahip olmayan insanların kalkınamayacağından bahseden Başkan Günaydın, “Isparta Belediyesi olarak milli şuurla çalışıyoruz, milli ekonomi ile belediyemizi yönetiyorum. Isparta Belediyesi Türkiye’nin üretken tek belediyesidir. Para kazanan, kazandığını da halkına hizmette kullanan bir belediyeyiz” ifadesinde bulundu.

Isparta Belediyesi olarak eğitime büyük önem verdiklerini belirten Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Isparta’nın eğitimine büyük katkı sunacağına inandıkları milli bir kütüphane kuracaklarını ve bu yönde de çalışmaların tamamlandığını, projelerinin çizildiğini belirtti. Günaydın, şehrin sosyal, kültürel, sanatsal ve eğitim açısından kalkınması için projeler hazırladıklarını ve bunların önümüzdeki dönemde temellerinin atılacağını söyledi. Günaydın, “Şehrimize milli kütüphane, tiyatro binaları, opera binası, çok amaçlı toplantı salonları inşa edeceğiz. Yine gerek tarihimizi ortaya çıkaracak, gerek eğitime katkı sunacağını düşündüğümüz müzelerimizin de yapımları devam edecek. Ergenekon Müzemizin inşaatı ve içerisine konacak olan objelerin yapımları devam ediyor. Yine Dede Korkut Müzemiz de ihale aşamasına getirildi. Bu müzelerle de Türklük tarihini dünyaya sunacağız. Nasıl bir millet olduğumuz bu müzelerle görülecek. Milli şuurumuzu ortaya çıkaracak projeler. Isparta Türk dünyasının merkezi olacak. Bu projelerimiz eğitime de büyük katkı sunacak” şeklinde konuştu.

Türk Eğitim-Sen Isparta Şube Başkanı Ali Balaban tarafından Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın’a öğretmenlere ve eğitime yaptığı katkılardan dolayı teşekkür plaketi sunuldu. Program İlhan Şeşen ve Vedat Sakman konseri ile devam etti. Konserde öğretmenler hep bir ağızdan ‘Öğretmenim canım benim’ parçasını söyledi.

Son 15 Haber

Haber Tarih
“Sizleri çok kıymetli görüyorum, teşekkür ediyorum”20.02.2019 13:20:50
Allah söylettiriyor, ‘koku benim kokum’ diyor18.02.2019 09:37:10
Isparta Belediyesi Binbir Gece Masallarını Ispartalılar ile buluştu18.02.2019 09:35:28
Başkan amcanın minik evlatları için hazırladığı Çocuk Restoranı ve Eğlence Merkezi törenle açıldı18.02.2019 09:34:32
Günaydın: Hepimizin tek hedefi zafer18.02.2019 09:33:18
Siz çalışın gerisini düşünmeyin18.02.2019 09:31:57
Başkan Günaydın MÜSİAD’ı ziyaret etti18.02.2019 09:30:26
Türkiye’nin en büyük sorunu üretim ve ihracat 18.02.2019 09:29:40
Kokunun sorunu Milletvekili Recep Özel18.02.2019 09:27:59
Bastığımız adımda, yürüdüğümüz yerde bir hizmet doğmasını arzu edenlerdenim18.02.2019 09:26:37
Parkların gece aydınlatmaları yapıldı, şehrin tamamı gül park haline getirildi18.02.2019 09:25:25
“Siyasetin kuru gevezeliğini değil, üretim yapmak istiyorum”15.02.2019 11:18:55
Günaydın: “Türkiye’de birinci olduk, hedefimiz Avrupa’nın en iyisi olmak”15.02.2019 11:16:23
Çocuk Restoranı ve Eğlence Merkezi açılıyor, çok yakında çocuk kreşi de hizmete sunuluyor15.02.2019 10:57:25
Mehmet Tönge’de vatandaşların yüzü gülüyor13.02.2019 15:17:49
© 2017 Isparta Belediyesi
Isparta Belediyesi Hizmet Binası
Mimar Sinan Caddesi No:1