Fuarlar bir markadır, gelişimdir ve şehirlerin ilerlemesinde payı yüksektir

  • haber-fotografi-isparta

“Türkiye’yi ve dünyayı temsil edecek fuar merkezi yapıyoruz”

 

Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın, Gökkubbe Fuar ve Kongre Merkezinde bu yıl 14.’sü düzenlenen Göller Bölgesi Yayla Şartlarında Tarım Hayvancılık Fuarını gezdi. Burada işletme sahipleri ile alışveriş için gelen vatandaşlarla bir araya gelen Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, fuarların bir ilin, bir ülkenin kalkınmasıyla direkt alakalı olduğunu söyledi.

Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın beraberinde MHP İl Başkanı Nail Bayram, Merkez İlçe Başkanı Gürsan Taştekin, belediye meclisi üyeleri ile birlikte, Gökkubbe Fuar ve Kongre Merkezinde bu yıl 14.’sü düzenlenen Göller Bölgesi Yayla Şartlarında Tarım Hayvancılık Fuarını ziyaret etti. Rutin belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra bu şehrin ticari hayatından da sorumlu olduklarını ve ticari hayatı canlandırmak zorunda olduklarından bahseden Başkan Günaydın, fuarların bunun için birinci derecede önemli olduğuna değindi.

Belediye olarak şehrin ticari hayatının canlandırılması, esnafın moralinin yüksek tutulması ve alışverişin canlandırılması amacıyla bir dizi çalışmalar yaptıklarını söyleyen Başkan Günaydın, geçen sene Kunduracılar Sitesi esnafına yönelik gerçekleştirdikleri indirim günlerinin şu anda Tarihi Üzüm Pazarı esnafı için de düzenlendiğini dile getirdi. 

Yine fuarların bir ilin, bir ülkenin kalkınmasıyla alakalı olduğundan bahseden Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın şu değerlendirmelerde bulundu:

“Fuarcılığın bazı evrimleri vardır. Bir fuar 40 yılda amacına ulaşır. Nürnberg, Frankfurt fuarlarına bakın her birinin mazisi 60-70 yıldır. Şimdi dünya oraya gidiyor. Biz niye başlamayalım, ilk adım önemli adımdır. İlk adımı attık, Gökkubbe bu adıma vesile oldu. Bundan sonra meydanı da genişletiyoruz, bir sonraki fuara burası 35 değil 55 dönüme çıkmış oluyor. Birkaç sene daha Gökkubbe bizi idare edecek. Normal fuarlar burada yapılacak, Türkiye’yi dünyayı temsil edecek fuarlar ise bir km uzunluğundaki yeni fuar alanında devam edecek. Isparta’nın nüfusu ve geliri de çok yüksek seviyede olacak. Isparta’da fakir yardıma muhtaç insan kalmayacak, bunu hedefliyorum”

Fuarın geçen seneye oranla bu sene daha iyi olduğunu da söyleyen Başkan Günaydın, “Kaliteli fidan üretimini Isparta’mızın köyleri yapıyor. 500 bine yakın fidan üreten firmalar şu anda bu fuarda. Geçen yıla oranla bu fidanlar yurt dışına da ihraç edilir hale getirilmiş. Isparta’da tarım farklı bir boyuta ulaşıyor. Yerli üretim iş makineleri de yapılıyor. Tarım fuarında dış mekanda kullanılıyor ancak artık bu da yetmez hale geldi. Bizde bundan memnun oluyoruz. Burayı Isparta, Burdur birleşerek daha da büyük fuarlar yapılmalı ve bunun yapısal durumunu da Isparta Belediyemiz çözecek. Ulusal ve uluslararası fuarlar yapmamız gerekiyor. Fuarlar bir markadır, gelişimdir ve şehirlerin ilerlemesinde payı yüksektir. Gökkubbe 26 metre yüksekliğinde 100 metre çapında bir yapıdır. ‘niye yapıyor’ diyorlardı, biz burayı yapmasaydık bu fuar bu kadar da belki de ilerlemeyecekti. İnsanlar fuar zamanında güzel bir yerde kendisini anlatabileceğini, tanıtımını yapabileceğini düşünüyor. Bu düşünceyi Gökkubbe şu anda sağlıyor. Gül Fuarını ilk defa bu bina altında yapmıştık. Bu bina kullanılacak elbette ama bir km uzunluğunda 100 metre genişliğinde yeni bir fuar alanı yapacağız. Yeri hazır. Hantal binalar değil, suyun aktığı gibi projeler hazırlıyoruz. Esnaflarımızın düşüncelerini de alıyorum. Dünyanın gül fuarının merkezi Isparta olacak. Hem tarım, hem hayvancılıkta ileri düzeye ulaşılacak. Biz hazırlanıyoruz. Isparta’nın geleceği tarımın yanında hayvancılıkta da parlak olacaktır. Gülcülükte dünya merkezi burası olacaktır. Dünyadaki fuarların merkezi böyle ufaktan başlamış ve yol almıştır. Umduğum şeyler oluyor. Isparta’mız fuar bakımından marka olacaktır. Yalnız marka Türkiye değil, arzum umudum dünya markası olmasıdır” dedi.

Fuara katılım gösteren firma sahipleri de Gökkubbe’nin fuar için çok kullanışlı bir yer olduğunu dile getirdiler. Firma sahipleri, “Çok güzel yapılmış bir ortam. Çok güzel bir fuar merkezi. Daha önceki yıllarda Süleyman Demirel Kongre Merkezinde yapılıyordu orada bu kadar derli toplu değildi. Burası çok derli toplu bir sistem kurulmuş. Müşterilerimiz geldiğinde Gökkubbe’de her şeyi bulabiliyor. Gökkubbe’ye Isparta başta olmak üzere bölgeden binlerce kişi geliyor, çok rahat bir ortamda istediği her ürünü inceleme, alma şansına sahip oluyor. Bu da biz firma sahipleri için oldukça faydalı. Bunu da Gökkubbe’ye borçluyuz. Diğer illerdeki fuarlara da katılıyoruz, diğer illere göre de gerek yapısal gerekse ticari olarak işlerimiz Isparta’da çok daha iyi oluyor. Isparta’da güzel bir canlılık var. Isparta için gayet güzel. Değişik bir ahengi var. Gökkubbe yapısal anlamda dört dörtlük. Kim yaptıysa, kimin emeği geçtiyse herkese çok teşekkür ediyoruz. Türkiye’de fuarları geziyoruz, böyle bir yapısal yer yok. Isparta’ya yakışır bir fuar alanı. Akustiği iyi. Otopark alanları çok güzel, samimi sıcak bir ortam oluyor. Kişiler istediğine rahatça ulaşabiliyor” görüşlerinde bulundular.

Son 15 Haber

Haber Tarih
Başkan Günaydın’a esnaf morali20.03.2019 12:34:45
Gülcü Mahallesinde büyük coşku20.03.2019 12:32:34
Bağkonak’tan vefa örneği20.03.2019 12:30:38
Tenceresinde pişirip, kapağında yiyen esnaf topluluğuyuz20.03.2019 12:26:59
Başkan Günaydın Avcılar Derneğinin onursal üyesi ilan edildi20.03.2019 12:25:59
Siyasetin adı kıskançlık olmuş20.03.2019 12:25:00
Karadeniz uşağı bayrağını, vatanını çok sever cesaretli ve kahramandır20.03.2019 12:24:06
Yaptığınız hizmetler göz önünde Isparta takdir etmesi lazım20.03.2019 12:23:00
Bu turnuvaya isminin verilmesi ne kadar sevildiğinin göstergesidir20.03.2019 12:21:16
Isparta’mızı köylerimizle bir bütün görüyorum20.03.2019 11:07:31
Günaydın’a büyük sürpriz Seçim şarkısını söyleyerek karşıladılar20.03.2019 09:48:44
Isparta Belediyespor yüzücüleri, yüzleri güldürdü20.03.2019 09:47:16
18 MART ŞEHİTLERİ ANMA VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİNİN 104. YILDÖNÜMÜ MÜNASEBETİYLE YAYINLADIĞI MESAJI20.03.2019 09:46:13
Günaydın: Köy Garajı esnafını siyaset malzemesi yapmalarını ayıplıyorum20.03.2019 09:45:24
Türk Kadınlarından Günaydın’a destek20.03.2019 09:44:11
© 2017 Isparta Belediyesi
Isparta Belediyesi Hizmet Binası
Mimar Sinan Caddesi No:1