BU İŞİ CUMHURİYET KADINLARIMIZ YAPTI

  • haber-fotografi-isparta

Isparta Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarına (ISMEK) katılan ve 2017-2018 eğitim-öğretim yılını başarıyla tamamlayan 195 kursiyere belgeleri verilirken, ayrıca 13 mahallede kursiyer ve hocaları tarafından üretilen ve ardından satışı gerçekleşen ürünlerin sahiplerine de ödeme yapıldı. Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın, “Bu işi Cumhuriyet kadınlarımız yaptı. Ürettiklerini sattılar, evlerine, eşlerine, çocuklarına katkıda bulundular. Büyük sabır isteyen bir iş, ne mutlu sizlere. Hem ekonomik kazanç elde edildi, hem de Anadolu etnografyasının kaybolan sanatı günümüze geri getirildi” dedi.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde 2009 yılında Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın ile birlikte oluşturulan Isparta Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (ISMEK) 2017-2018 eğitim-öğretim yılında başarı gösteren kursiyerlere sertifikaları takdim edildi. Yaz-kış yetişkin ve gençlere yönelik ücretsiz kurslar düzenleyen ISMEK’in el sanatları bölümü 13 kurs merkezinde bugüne kadar 27 bin 973 kişi sertifika almaya hak kazandı ve meslek sahibi olma imkânına erişti. 2017-2018 eğitim öğretim yılı için el sanatları bölümüne 218 kursiyer müracaat ederken bu kursiyerlerden 195’i belge alamaya hak kazandı. Sertifika almaya hak kazananlar için Halı Sarayı Düğün Salonunda bir tören düzenlendi. Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın, eşi Dilek Günaydın ile birlikte törene katılırken, programda ayrıca MHP İl Başkanı İsa Yalçın ve MHP Milletvekili Adayı Hasan Basri Sönmez de yer aldı.  

Isparta Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İrfan Veli Kayacan, ISMEK hakkında genel bilgiler verirken, bu dönem 13 merkezde gerçekleşen el sanatları kursu sonrasında 195 kursiyerin belge almaya hak kazandığını belirtti.

Kursiyerlerden Sevinç Karaağaç da, Başkan Günaydın ve eşinin her zaman kendilerine destek verdiğini, açılan kurslarla elde edilen sanatı yapacak olmalarından dolayı mutlu olduklarını ve bu durumun kendilerine heyecan ve huzur verdiğini dile getirdi. Karaağaç, “Evlerimize ekonomik katkı sağlamamıza sizler vesile oldunuz. Aile ekonomimize ciddi kazanç sunmamız, çocuklarımıza hediye götürebilmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Programa katılan MHP Milletvekili Adayı Hasan Basri Sönmez de, Isparta’nın üç yıldır yaşanabilir şehirlerde birinci olduğunu ve bunun da Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’ın liderliği ve ekibinin gayretleriyle olduğunu söyledi. Sönmez, “Başkanımızın bu çalışmalarını takdirle karşılıyorum. Bu yapılanı milli proje olarak değerlendiriyorum. Bayanlarımızın ev ekonomilerine kakı sağlamaları önemlidir. Bunu sağlayan Başkanımıza teşekkürlerimi sunuyorum” görüşlerinde bulundu.

Çok uzun süre önce Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’ın hayal edip, kendilerine de anlattığı projenin önemli bir bölümüne gelindiğini aktaran MHP İl Başkanı İsa Yalçın da, “Uzun bir yolculuktu. Belediye başkanımıza ve eşine bu projeden dolayı teşekkür ediyorum. Bir kadın eli, bir Isparta sevdalısı belediye başkanının eli, tabi bu işe inanmış sizlerin eli var. El sanatları için fedakârlıklar yapıldı, güzel bir noktaya gelindi. Bu projeden dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Burada emek, emeğin yanında üretim, üretimin yanında da hepimize katkı sağlayacak, sosyal yapımızı geliştirecek sonuçlar var. Biz Isparta’da yorucu, birilerine göre imkânsız, gerçekleşmesi mucizeye bağlı denen şehrin bu hale gelmesiyle ile ilgili büyük başarılar elde etmiş bir belediye başkanımızla aynı partide siyaset yapmanın onurunu ve gururunu taşıyoruz” şeklinde konuştu.

 Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş yıllarında nasıl sancılı dönem geçirmişse 15 Temmuz’da da öyle bir dönem geçirdiğinden bahseden İl Başkanı İsa Yalçın, 24 Haziran’da yapılacak olan seçimlere değindi. Yalçın, “24 Haziran’da her türlü fedakârlığı yapan Milliyetçi Hareket Partisi ve Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye için Cumhur İttifakını kurdu. Biz yerel yönetimlerde dahil her yerde alnımız ak olarak sizlerin karşısına çıktık.  24 Haziran’da Cumhur İttifakının adayı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili adaylarına oy verin, bizde milletvekillerimizle, kıymetli belediye başkanımızla birlikte Türkiye’nin bekasını hem de sizlerin geleceği için her türlü mücadeleyi verelim” görüşlerinde bulundu.

Uzun bir yolculuk sonrasında ISMEK olarak bu aşamaya ulaşıldığından bahseden Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın da, “Burada öğrenildi, öğretildi, üretimler yapıldı. 3,5 sene önce başlattığımız bir başka çalışmayla da Anadolu’nun kaybolan sanatlarını geri getirdik” dedi.

Anadolu etnografyası denince artık günümüzde ninelerimizin sandıklarındaki eserlerin geldiğini ve bunların gerisinin de bulunmadığını söyleyen Başkan Günaydın, “ISMEK’le birlikte Anadolu etnografyasını günümüze getirdik. Bunu yaparken de ipek iplikten, ipek kumaştan faydalandık. Bir medeniyeti tekrar canlandırıyoruz. Ne mutlu sizlere. Büyük sabır isteyen bu olaydan dolayı her birinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum. Bu başarılarınız çağımız etnografyasına katkı sunuyor. Ortaya çıkan bu eserler kitaplarda ve yapımı devam eden müzemizde yer alacak. Bu işi Cumhuriyet kadınlarımız başardı. Kurslarımızda yapılan ürünler açtığımız mağazada satışa çıkarılıyor. Satılan ürünlere emek harcayan bayanlarımıza da hak ettikleri ücretleri bugün burada dağıtılacak. Bayanlarımız ürettiklerinin karşılığında kazandıklarıyla eşlerine, çocuklarına katkıda bulunuyor. Bu katkıda bulunan tüm bayanlarımıza da gönülden teşekkür ediyorum. Biz bir aileyiz” ifadelerinde bulundu.

Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın da, 24 Haziran’da yapılacak olan seçimlerde Cumhur İttifakı ve MHP Milletvekili Adayı Hasan Basri Sönmez’e destek istedi. Günaydın, “Benim mecliste bir milletvekilim olursa ben ve belediyem güç kazanacaktır. Isparta’ya hizmet gücümüz daha da artacaktır. Gücüme güç katmanızı diliyorum. Hasan Basri Sönmez kardeşim Belediyemize, Isparta’mıza ve ülkemize katkı sunacaktır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından 13 kurs merkezinde kurslara katılan ve başarı göstererek sertifika almaya hak kazanan 195 kursiyere sertifikaları protokol tarafından dağıtılırken, ayrıca yine yaptıkları ürünleri satılanlara da paraları dağıtıldı.

Son 15 Haber

Haber Tarih
Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın: “Kaliteye öncülük etmek için burayı açtık”20.07.2018 19:07:27
ŞEHRİN ALTYAPISINI SANTİM SANTİM İŞLİYORLAR20.07.2018 14:58:16
Günaydın kamyoncu esnafının talebini anında yerine getirdi20.07.2018 14:54:45
15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ’Nİ ANMA, DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ TÖRENLERİ17.07.2018 15:45:17
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ MESAJI14.07.2018 13:19:48
ŞEHİTLERE SAYGI YÜRÜYÜŞÜ, DEMİRCİ SÖYLEŞİSİ VE YILDIZDOĞAN KONSERİ14.07.2018 13:14:39
ISPARTA’YI KENDİMİZE MODEL ALMAK, ŞEHİRCİLİK ANLAMINDA GÖRÜŞLERİNİZDEN FAYDALANMAK İSTİYORUZ14.07.2018 13:10:02
KARŞILIKLI İŞBİRLİĞİNİ ÖNEMSİYORUZ 14.07.2018 12:59:46
YAŞANABİLİR ŞEHİR OLDUK ANCAK BAŞARI REHAVETİNE KAPILMIYORUZ 12.07.2018 14:21:18
ISPARTA HERKESİN HAYRAN OLDUĞU BİR KENT OLACAK12.07.2018 14:08:37
FABRİKALARIMIZ ISPARTA’MIZA EN BÜYÜK HİZMETİ SUNUYOR11.07.2018 15:03:43
Atatürk tablosu ahşaba üç boyutlu olarak işleniyor11.07.2018 09:03:38
ATATÜRK PARKININ ARDINDAN ŞİMDİ DE ‘KALİTELİ HİZMET, UYGUN FİYAT’ SLOGANIYLA GÜL KÖŞKÜ 20 TEMMUZ’DA HİZMETE BAŞLIYOR03.07.2018 13:38:53
GENÇALİ KAYISI FESTİVALİ CUMARTESİ GÜNÜ03.07.2018 13:32:41
HER FİRMA, KURUM, KURULUŞ YATMA DEĞİL ÜRETME PEŞİNDE OLMALIDIR02.07.2018 15:18:30
© 2017 Isparta Belediyesi
Isparta Belediyesi Hizmet Binası
Mimar Sinan Caddesi No:1