BU MÜZE BİZİM, TÜRK MİLLETİNİN GEÇMİŞİNİ ANLATIYOR

  • haber-fotografi-isparta

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel ve beraberindekiler, Isparta Belediyesi tarafından Gökçay Kavşağına inşa edilen Prof. Dr. Turan Yazgan Etnografya Müzesini gezdi. Genel Başkan Yardımcısı Demirel’e MKYK Üyesi Hüseyin Kocabaş, Isparta, Burdur, Antalya teşkilat yöneticileri ile belediye başkanları da eşlik etti.

Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın’ın ev sahipliğinde gerçekleşen müze ziyaretinde MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel, “Bu müzenin yapımında emeği geçen belediyemize ve başta belediye başkanımız olmak üzere herkese ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. Çünkü bunlar bizim milli sermayemiz, ülkemizin kültürünün, insanlık tarihinin serüvenini anlatan eserler. Bu müze bizim, Türk milletinin geçmişini anlatıyor. Bunları hepimizin görmesi lazım” dedi.

MHP Merkez İlçe Kongresine katılmak üzere Isparta’ya gelen Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel ve MKYK Üyesi Hüseyin Kocabaş, kongrenin ardından beraberinde Isparta, Antalya ve Burdur teşkilatlarının yöneticileri ile birlikte Prof. Dr. Turan Yazgan Etnografya Müzesinde bulunan binlerce halı, kilim ve diğer objeleri inceledi. Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’ın ev sahipliğinde gerçekleşen incelemede öncelikle Demirel, müzenin 10’uncu katından şehri izledi. Ardından bütün katları ve içerisindeki objeleri inceleyen Demirel ve beraberindeki heyet böyle bir eserin kazandırılmasından dolayı emeği geçenleri kutladı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Isparta’ya her geldiğimde bu müzeyi geziyorum. Müzeyi her gezdiğimde hem Isparta’ya hem Türk tarihine ait yeni bir şeyler öğreniyorum. Dolayısıyla Isparta’ya gelen herkesin mutlaka burayı gezmesi gerektiğini düşünüyorum. Hatta burayı gezmek için Isparta’ya gelme sebebi olarak da görüyorum. Bu müzenin yapımında emeği geçen belediyemize ve başta belediye başkanımız olmak üzere herkese ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. Çünkü bunlar bizim milli sermayemiz, ülkemizin kültürünün, insanlık tarihinin serüvenini anlatan eserler var. Tabi bir de Isparta’nın kaybolmakta olan halısı var. Yeni nesil bu halıyı bilmiyor. Dolayısıyla bunların hepsinin canlanması ve mevcudu da korumak için belediyemizin yaptığı bu hizmet bütün Türkiye’ye anlatılmalı. Isparta’ya gelen herkes burayı görmeli. Ben özellikle eğitim için gelen üniversite öğrencilerine de bu vesileyle söylemek isterim ki; Isparta’da okurlarken hiç değilse bir kere buraya gelsinler, onları ziyarete gelen ailelerini getirsinler. Türkiye’de tatil turizmine gidenlerde yollarını bir şekilde Isparta’dan geçirsin ve bu müzeyi görsün. Bu müze bizim, Türk milletinin geçmişini anlatıyor. Bunları hepimizin görmesi lazım”

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel ve MKYK Üyesi Hüseyin Kocabaş ile birlikte gerek Isparta, gerekse il dışından gelen misafirleri müzede misafir etmekten duyduğu memnuniyetini dile getiren Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın da şu görüşlerde bulundu:

“Bu müzemizde bizim sekiz kenar yıldız başta olmak üzere sayısız çeşitte kilimimiz bulunuyor. Tarihimizde 2 bin yıl öncesini izah edecek kilimlerimiz var. Türk milleti yüce duyguları olan bir millettir. Yine müzemizde turnalar kilimi de çok önemlidir. Tarihimizi ve duygularımızı kökten anlatan eserler var. Bugün Mezopotamya’da yer altından çıkarılan taşların üzerindeki motiflerin bizim kilimlerimizde de olduğu ortaya çıktı. Bu da 6-7 bin yıllık tarihe hükmetmiş oluyor. Bu derinliklerden gelen kilimlerimiz de var. Yani kilimin yaşı o değil, yanlış anlaşılmasın ama motiflerin gelmesinden bahsediyorum. Toros kilimleri ağırlıklı bir müzemiz. Müzemiz ile ilgili 4 ciltten oluşan etnografya kitabı hazırladık. Burası kitaplara sığmıyor artık. Türkiye’nin ve dünyanın en büyük kilim müzesi Isparta’da.

Bugün burada bir kez daha gördüğüm güzel bir konu daha var. Müzemize çok eski tarihlerden evinde bulunan ahşap palangalar, çeşitli yabalar, düvenler yine kap, kacak, tablo gibi yeni yeni objeler geliyor. Bunları halkımız getiriyor, bundan dolayı teşekkür ederim. Halkımız tarihine ve özlüğüne bağlı insanlar. Müzemizde 3200 objemiz olmasına rağmen bu sayı her geçen gün halkımızın da desteğiyle artıyor. Gelen eserler arasında yine üzerinde yazı olan eski Isparta halıları da geliyor. Duvar halıları, tarihi sandıklar, 100-150 yıllık fotoğraf makineleri geliyor. Tarihinin bir yerde kapalı kalmasını istemeyip bunları böyle bir müzede sergilenmesini istiyor. Hiçbir karşılık beklemeksizin bu eserler müzemize getiriliyor. Hiç akla gelmeyen güzel eserler geliyor. Atasını, anısını, töresini bilen, duyarlı, milliyetçi, vatanını, milletini ve tarihini seven bu halkımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Tarih, güzellik her şey burada, burada dediğimiz Isparta’da. Isparta ve Türk Milletimize bu müzemizin bir kez daha hayırlı olmasını temenni ediyorum” 

Son 15 Haber

Haber Tarih
YAKAÖREN’DEN BAŞKAN GÜNAYDIN’A TEŞEKKÜR18.12.2017 16:13:19
İSTİMLAK, KÖYLÜNÜN AĞZINA KOYACAĞI LOKMAYI AĞIZINDAN ALMAKTIR18.12.2017 16:10:55
Isparta Gül Hayat Tablosu Kültür Oskarlarında14.12.2017 16:10:31
YÜZDE 20 ENERJİ TASARRUFU SAĞLANDI14.12.2017 16:08:19
KALİTEYİ BOZMADAN ÜRETİRSEK, TÜRKİYE’NİN EN ZENGİN KÖYLERİNDEN BİRİSİ ÇALTI OLACAK14.12.2017 16:06:16
İLKEMİZ ÖNCE ÜLKEMİZDİR14.12.2017 16:02:52
BAŞKANIMIZ BİZİM BAŞ TACIMIZ14.12.2017 16:01:15
ISPARTA İÇİN ÖNEMLİ GÖRDÜĞÜMÜZ BİR SORUNU ÇÖZDÜK14.12.2017 15:59:42
YAYLA MAHALLESİNİN KALDIRIMLARI TEK KODA DÜŞÜRÜLDÜ12.12.2017 14:20:21
ISPARTA’MIZA TARİH, KÜLTÜR, KIYMET DEĞERİ KATACAK12.12.2017 14:18:00
DOĞANCI MAHALLESİ YENİLENİYOR12.12.2017 14:14:52
HİÇBİR EVİMİZİN SU BASMASINI İSTEMİYORUZ12.12.2017 14:13:22
ISPARTA KÜLTÜR YUVASI OLACAK11.12.2017 08:43:43
TRUMP’TA DİN, İNSAN SEVGİSİ, SAYGISI YOK11.12.2017 08:40:41
ISPARTA BELEDİYESİ İTFAİYE MÜDÜRLÜĞÜ SU ALTI ARAMA KURTARMA TİMİ GÖREVE HAZIR11.12.2017 08:37:02
© 2017 Isparta Belediyesi
Isparta Belediyesi Hizmet Binası
Mimar Sinan Caddesi No:1