HER BAŞARILI OLAY MARKAYA DÖNÜŞÜR

  • haber-fotografi-isparta

Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) Genel Başkanı Gökhan Tufan ve Isparta Aşçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı Alim Çimenkaya ile yönetim kurulu üyeleri, Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın’ı makamında ziyaret ederek, 11-15 Mayıs tarihleri arasında belediyenin düzenleyeceği Gül Fuarı ve Festivalinde, gül ve gülsuyu ağırlıklı lezzetler ile Isparta mutfağına ait tatların sunumuna ilişkin karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.

Ziyarette Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) Genel Başkanı Gökhan Tufan, Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’a günün anısına plaket takdim etti. Başkan Günaydın’ın geçen günlerde Isparta Aşçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı Alim Çimenkaya ve yönetim kurulu üyelerinin ziyaretinde gündeme getirdiği ‘Tılsımlı gülümüz ayrıntılarına kadar indirilemedi. Gül Fuarı ve Festivalimize sizlerin de bu yönde hazırlık yapmanızı istiyorum, lezzetlerimizde gül, gülsuyu olsun. Yemeklerimizi gül ağırlıklı yapalım’ çağrısı TAŞPAKON’da yankı uyandırdı. Bu görüşmenin ardından Başkan Günaydın’ı makamında ziyaret eden TAŞPAKON Genel Başkanı Gökhan Tufan, “Isparta’da bulunmaktan dolayı çok mutluyuz. Amacımız Türkiye’ye bütün illerimize hizmet etmek. Isparta ilimizin de sayın başkanımızın geniş vizyonuna teşekkür ederek, bir marka ili olması açısından gastronomik konular, yemek ve mutfak sanatı konularında bu ilimize konfederasyon olarak destek, hizmet vermek istiyoruz. Sayın başkanımızın da desteğiyle Isparta’nın marka konusunda hak ettiği yere gelmesi hususunda bizde elimizden geleni yapacağız. Sayın başkanımızın geniş vizyonu, bizim kurumumuzla örtüşen fikirlerinden ve desteğinden dolayı çok teşekkür ediyorum.

11-15 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan fuar ve festivali değerlendirmek istedik. Bu etkinlikte öne çıkarmak istediğimiz gül. Gülle alakalı bir yemek yarışması. Bunu liseler, üniversiteler, Isparta’da faaliyet gösterenler ve ev hanımları ayrı bir kategori şeklinde belli kurallar kapsamında gülle ilgili yemekler yapılacak. Yemeklerde gül yaprağı, gülsuyu, gül sirkesi gibi ürünler kullanılarak, kendi üreteceği, kendi hayal dünyasıyla tarif geliştirerek yarışmaya katılması demek bizim 35-40’a yakın gül ile ilgili yapılacak lezzetlerin bir arşiv altına alınması demek. Konfederasyon olarak mutfak altyapısı, ekipmanların buraya getirilmesi kurulması bizim sorumluluğumuzda olacak. Bu yemekler bizim yanımızda yapılacak, evde yapıp getirmek söz konusu değil. Bu tarz bir yarışmanın bu festivale ve fuara katkı sağlayacağını düşünüyorum. Gülle ilgili ürünlerin öne çıkacağı, ulusal ve uluslararası düzeyde yankı bulacağı ve etkinliğe ayrı bir hava katacağı düşüncesindeyim. Belediyemiz, konfederasyonumuz, Isparta’daki derneğimizle birlikte ortak bir çalışma yapacağız. Bizden hangi talepleriniz olursa biz bunları yerine getirmeye hazırız” dedi.

Isparta için özel ve güzel bir gün yaşandığını söyleyen Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’da, 11-15 Mayıs tarihleri arasında düzenleyecekleri Gül Fuarı ve Festivali içerisinde 9 ayrı etkinlik bulunduğunu söyledi. Günaydın, “Bu etkinliklerde ana tema gül. Gül demek Isparta demek, Isparta demek gül demek oluyor. 9 etkinlik içerisinde Isparta yemekleri ve gül lezzetleri bulunuyor. Isparta’mız gülü en iyi bilen bir şehir. Isparta’mız bugüne kadar en iyi gül yemekleri yapması gereken bir şehir. Isparta’mız gülün merkezi olmasına rağmen maalesef bugüne kadar bu yemeklerimiz yapılamamış. Bu fuar ve festivalde çok sayıda gül ve gül ürünlerinden oluşacak yemekler yapılacak. İran’da yemeklerin yüzde 90’ında gül vardır. Gülün merkezi biziz, biz olmalıydık. Bu fuarda bunu ortaya çıkaracağız, geliştireceğiz. Bu her sene yapılacak. Kitap fuarının bu yıl ikincisini yapıyoruz, yine çeşitli fuarlar yapılıyor. Isparta gül yemekleri ve kendine has Isparta yemeklerinin tanıtımı ile ulusallaştırmak istiyoruz. Genel Başkan ve Ispartalı aşçılarımız ve derneğimiz burada, yapmak istediklerimizi görüştük. Kısa bir zamanda çalışarak bunu oluşturacağız. Isparta, Gül Fuarı ve Festivaliyle yeni bir boyuta geçiliyor. Geçmişte çok sayıda festivaller yapılmıştı ve geçmişte ‘Bu festivaller büyütülecek, fuarlara geçilecek’ demiştik. Gökkubbe Fuar ve Kongre Merkezimiz yapıldıktan sonra bu dediklerimiz olmaya başladı. Her dalda büyük fuarlar olacak, Isparta’yı tanıtacak ve merkez olacak fuarları istiyoruz. Diğer bir deyimle Isparta şehri marka olacak. Böylece her başarılı olay markaya dönüşür. Bu fuarlarla Isparta’da yeni yeni markalar oluşacak. Arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Güzel düşünceler ortaya çıkmıştır. Isparta’mızın ileride lider olmasını, marka olmasını istiyoruz. Bununla da yetinmeyip Isparta’mızı her konuda markalar şehri yapmak istiyoruz. Isparta’mıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” görüşlerinde bulundu.

Son 15 Haber

Haber Tarih
Eksiksiz hizmet veriyoruz17.01.2019 10:38:24
ITKM’de flaş gelişme16.01.2019 16:39:29
MHP Lideri Devlet Bahçeli: Başarılı bir belediye başkanımız var, şehre her türlü hizmeti yapmıştır16.01.2019 15:16:24
Başkan Günaydın’dan öğrencilere yarıyıl tatil hediyesi16.01.2019 15:13:28
Senirkent Yükseliş Vakfından, Başkan Günaydın’a teşekkür 16.01.2019 15:11:46
Belediye şehirde eksik gördüğü her şeyi yapar16.01.2019 15:09:35
Giysi, Ayakkabı ve Tekstil Kumbarası ile geri dönüşüme büyük katkı14.01.2019 16:02:30
Isparta’mızın en güzel temsilcilerinden birisi de burası olacak14.01.2019 16:01:16
Galatasaray Futbol Okulundan, Başkan Günaydın’a ziyaret13.01.2019 01:00:34
“Bize bir görev düşerse emrindeyiz”13.01.2019 00:59:36
Günaydın: “Geleceğimizin projesi Isparta’mıza hayırlı olsun”13.01.2019 00:58:05
Fikret Orman: Sayenizde Isparta hem çok gelişti, hem çok güzel bir şehir oldu11.01.2019 12:34:13
Hizmet etmenin zevkini yaşatıyorlar10.01.2019 13:44:33
Esas projeler, uygulamalar şimdi başlıyor10.01.2019 13:42:42
Karşılıklı işbirliği artarak devam edecek09.01.2019 14:27:39
© 2017 Isparta Belediyesi
Isparta Belediyesi Hizmet Binası
Mimar Sinan Caddesi No:1
ISPARTA BELEDİYE BAŞKANLIĞI
BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ